Quantcast
Channel: Tipy a rady – Práce a dovolená na Islandu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Jak jsem si našel práci na hotelu

$
0
0

prace-na-hotelu-islandMoje první cesta na Island byla pracovní a měl jsem pomáhat při stavění různých sportovních a dětských hřišť.

Ta stejná firma měla ovšem také hotel a nějak se to zvrtlo, takže si mě nechali na hotelu a na hřištích jsem dělal dohromady asi jenom 4 dny.

Tuhle první práci mi zajistila sestra, takže jsem nemusel nic hledat, stresovat se. Práci jsem měl jistou, jen jsem přiletěl na letiště a tam mě vyzvedli.

Na tomto hotelu jsem pracoval od dubna 2017, ale začátkem roku 2018 mě to tam víc a víc nebavilo a proto jsme se s majitelkou dohodli, že já, stejně jako sestra, hotel opustíme a zkusíme to jinde.

Práce bylo tenkrát v inzerátech dost a tak jsem se nebál, že by se nám nepodařilo něco najít.

Do města nebo na venkov?

Tehdy jsme se rozhodovali, zda půjdeme pracovat do Reykjavíku anebo zůstaneme zase na nějakém hotelu na venkově. Na Islandu pro vás může být tohle zásadní rozhodnutí.

Práce a bydlení v Reykjavíku

prace-v-reykjavikuV Reykjavíku je totiž nedostatek klasických bytů, takže pokud nechcete platit 40 nebo 50 tisíc měsíčně (což jsou většinou výplaty pro imigranty) za pronájem vlastního bytu, budete se muset spokojit s bydlením v malém pokoji, se sdílenou kuchyní a koupelnou.

Pronájem těchhle pokojů začíná kolem 16 tisíc korun, ale můžete se klidně dostat i přes 20 000 Kč.

Mimo sezónu je takových bytů relativně dost, ale jakmile začnou přijíždět turistů, část Islanďanů začne pronajímat i tyhle pokoje přes Airbnb turistům, takže jdou ceny nahoru a nabídka se zmenšuje.

Proto je při hledání práce v Reykjavíku důležité přemýšlet nejen o tom, kde budete pracovat, ale kde budete bydlet (a za kolik).

Náklady na bydlení a jídlo totiž mohou totiž ukrojit velkou část z vašeho příjmu, takže vám nakonec zůstane něco mezi 10 – 20 000 Kč, takže pokud jedete za jen za penězi, nemusí to být tak ideální.

Práce a bydlení na venkově

Právě z těchto důvodů preferuji práci někde na venkově. Nejen hotely, ale i další firmy mají často ubytování pro zaměstnance.

Nepočítejte ovšem s tím, že vám dají vlastní byt, většinou je to opět jeden malý sdílený pokoj, kde máte jen postel, možná stůl a židli.

Ceny za ubytování zde vychází oproti Reykjavíku (a dalším městům) o něco levněji.

Na prvním hotelu jsme platili 12 000 měsíčně včetně jídla, nyní platím 9 000 Kč měsíčně (taky s jídlem) a známá se dokonce dostala na 3000 Kč měsíčně (ovšem bez jídla).

Výhodou hotelů a guesthousů je to, že pokud dokážete šetřit, nemusíte za celý měsíc utratit téměř žádné peníze.

Někteří z mých kolegů v nynější práci přijedou jen na léto a musí našetřit na školné, takže nejezdí na výlety, neutrácí za jídlo ani za alkohol.

Dokáží tak ušetřit klidně 40 000 Kč měsíčně. Záleží ovšem na člověku a na tom, co si od práce na Islandu slibuje.

Trvalá nebo krátkodobá práce

Pokud jedete na Island pracovat poprvé a chcete si jenom vydělat peníze (a ve volnu možná něco procestovat), potom bych se snažil si najít si práci na venkově.

Myslím, že hodně hotelů, guesthousů ale i dalších firem (skleníky se zeleninou, firmy na zpracování masa) hledá výpomoc zhruba od června do září.

Samozřejmě, že téměř všichni dostávají emaily od zájemců z celého světa, takže nepočítejte s tím, že tu na vás někdo zoufale čeká, firmy si mohou vybírat ze stovek uchazečů.

Jestliže chcete ale na Islandu zůstat delší dobu a jste ochotni začít kdekoliv, pak dokážu pochopit situaci, kdy začnete pracovat v Reykjavíku, budete bydlet ve sdíleném pokoji a získáte praxi, získáte kennitalu (vaše identifikační číslo na Islandu) a naučíte se základy Islandštiny.

Potom budete mít lepší šanci získat lépe placenou práci s výhodnějšími podmínkami, kde můžete ušetřit víc.

Jak jsem hledal práci na pozici housekeepera/číšníka

Ve své první práci jsem dal výpověď v únoru a měl jsem tak dva měsíce výpovědní lhůtu, takže jsem si do konce dubna musel najít další práci.

Inzeráty na internetu

Už předtím jsem znal weby, kde najdete volná pracovní místa, takže jsem každý den prohlížel místní inzeráty.

Největší weby jsou dva a to web Alfred.is a web úřadu práce Vinnumalastofnun.is/storf-i-bodi.

Kromě toho existuje několik menších portálů, webové stránky pracovních agentur apod., ty se vyplatí sledovat také.

Jde například o:

Na stránce https://europass.cedefop.europa.eu/documents/curriculum-vitae jsem si udělal životopis (psaný samozřejmě v angličtině) a začal jsem reagovat na nabídky a posílat maily.

Na portálu Alfred.is si ovšem musíte vytvořit vlastní profil, protože většina firem chce, abyste reagovali právě přes tenhle portál a kontakt často vůbec neuvádí.

Kromě webů je dobré se přidat také do pár skupin na Facebooku, ať už jsou to Češi a Slováci na Islandu (občas tam někdo hledá pracovníky), Jobs in Iceland anebo Working in Iceland.

Oslovování hotelů napřímo

Hotely a guesthousy většinou poptávky na pracovníky vůbec nedávají, protože mají plný email zpráv od zájemců, takže vybírají buď tady anebo přes doporučení od známých. Proto bych určitě doporučil obepisovat anebo nejlépe osobně navštěvovat hotely a nabízet se sám.

Nepočítejte s tím, že se vždy dostanete hned k managerovi anebo majiteli hotelu, často váš životopis skončí hned v koši, ale může se vám poštěstit.

Moje kolegyně takhle přijela na Island jen se oblečením, spacákem a stanem. Dva dny stopovala a obcházela hotely na jihu Islandu a hned na druhý nebo třetí den se jí podařilo získat práci v hotelu tady u nás.

Já se sestrou jsme přes Google mapy a Booking.com procházeli hotely v jižní části Islandu (v případě, že by to nevyšlo bychom okruh rozšířili) a snažili se najít střední a velké hotely, nejlépe i s restaurací. Malé guesthousy jsou totiž často jen rodinný podnik, mají pár pokojů a nepotřebují tak žádné další zaměstnance.

Sestra poslala desítky emailů a dostala několik pozvánek na přijímací pohovor. Myslím, že nakonec jela jen na dva a v obou situacích ji přijali.

Já jsem poslal e-mailů asi 20 nebo 30, dostal jsem několik odpovědí, ale žádný z hotelů pro mě volnou pozici neměl.

Naštěstí měli ovšem na hotelu, kde pracovala sestra ještě jednu volnou pozici, takže jsem jel na další pohovor a ní a byl jsem také přijat.

Kromě toho jsem se ještě přes Facebookovou skupinu dostal na pohovor na housekeepera v hotelu v Reykjavíku, ale měl jsem tehdy už koupené letenky do Česka, protože naše nová práce začínala až v červnu, takže jsem musel pozvání na další kolo pohovorů odmítnout.

Asi měsíc poté, co jsem posílal emaily se mi ozvali z dalšího hotelu v Reykjavíku a měli pro mě volnou pozici. To už ale bylo v době, kdy jsem měl práci jistou a tak jsem také odmítnul.

Pro mě to je tedy hledání práce dost často o kontaktech, ale jak je vidět, i posílání emailů a obcházení hotelů funguje.

Pokud jste navíc přímo na Islandu, můžete se dostat k inzerátům, které jsou vylepené u vstupu do obchodů či benzínek a najít tak něco, co na internetu vůbec není.

Hledat práci z Česka anebo z Islandu?

Dost častá otázka je, zda začít posílat životopisy z Česka anebo přiletět na Island a oslovovat firmy až tehdy, když už jste na ostrově.

Já bych asi doporučil kombinaci obojího. Pokud hledáte práci na sezónu, potom bych začal posílat emaily někdy od ledna a zkoušel se domluvit dopředu.

Jestliže se ale rozhodnete spontánně a neplánovaně, potom je asi lepší přiletět sem, zkusit na pár týdnů najít levné bydlení a obcházet hotely osobně.

Bydlení na hotelu nebo pronájem pokoje může být často velmi nákladné, navíc si pravděpodobně budete muset půjčit auto, což se taky prodraží.

Proto bych doporučil zkusit zůstat třeba na 14 dnů v nějakém hostelu buď přímo v Reykjavíku anebo poblíž Reykjavíku a odtud pak vyrážet hledat práci.

Pokud chcete hledat práci mimo Reykjavík a chcete ušetřit co nejvíce, můžete na pár dnů přespávat někde v kempu, výdaje jsou pak mnohem nižší.

Auto bych si půjčil od místních, přes web Carrenters.is nebo RentalCarsinIceland.com. Ceny jsou zde mnohem nižší, než u klasického pronájmu auta přes turisty.

Auta sice nebudou nejnovější, ovšem na to, abyste se dopravili od hotelu k hotelu vám to stačit bude. Navíc v nabídce Carrenters.is najdete i auta, ve kterých můžete přespat, takže můžete celé vaše hledání práci klidně strávit jenom v kempu.

Co je potřeba pro začátek

Island: jak si najít práci, jak nakupovat levně a jiné praktické tipy

Začít pracovat na Islandu či kde jinde jde i bez peněz

 

 

 

 

The post Jak jsem si našel práci na hotelu appeared first on Práce a dovolená na Islandu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images